21. maj 2018. Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu sa predstvnicima udruženja Srba u Federaciji BiH

21. maj 2018. Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu sa predstvnicima udruženja Srba u Federaciji BiH

Ponedeljak, 21. maj 2018.

Do opstanka srpskog naroda i zaštite prava Srba u BiH preko jačanja političkog položaja i jedinstvene liste na opštim izborima

„Ključ za opstanak srpskog naroda i zaštite prava Srba u Federaciji Bosne i Hercegovine jeste da se osnaži njihov politički položaj, a prvi korak ka tome je da se Srbi u što većem broju registruju, odnosno, prijave za glasanje van BiH na predstojećim parlamentarnim izborima. Smatram da bi sve srpske političke stranke i organizacije trebale da naprave zajednički program i izađu sa jednom listom na izbore u oktobru ove godine“, poručio je Miodrag Linta, predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu na sastanku sa predstavnicima srpskih udruženja iz Federacije Bosne i Hercegovine.


On je u razgovoru sa 40 predstavnika iz preko 20 udruženja Srba iz Federacije BiH istakao da je zajednički cilj opstanak Srba u Federaciji BiH, kao i borba za njihova oteta i uzurpirana prava. Povod za razgovor su opšti izbori u Federaciji BiH raspisani za 7. oktobar ove godine, a Linta je ocenio da Srbi iz Federacije BiH samo zajedno mogu učiniti suštinski iskorak u borbi za svoja prava. On je istakao da je položaj Srba tragičan, imajući u vidu da je po popisu iz 1991. godine u BiH živelo oko 600.000 Srba ili 22 odsto, dok ih po popisu iz 2013. godine ima 56.000 ili 2,5 odsto, što govori o brutalnom etničkom čišćenju nad Srbima, koje je do danas ostalo nekažnjeno. On je dodao i da je najveći problem sa kojim se Srbi u BiH sreću diskriminacija u zapošljavanju, obrazovanju, raspodeli budžetskih sredstava i ostalim segmentima života, kao i da nema napretka u povratku raseljenih, niti obnove uništenog kulturnog nasleđa.

„Jedan način borbe je da Srbi iskoriste izbore da ojačaju svoj politički položaj u Federaciji BiH, posebno izbore za predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH i skupštine kantona u Federaciji BiH i izaberu autentične srpske poslanike koji će predstavljati srpski narod. Zato je važno da se raseljeni Srbi što masovnije prijave za glasanje i da se animiraju za predstojeće glasanje“, poručio je Linta.

On je sa predstavnicima udruženja razgovarao o postupku prijavljivanja raseljenih Srba za izbore, pribavljanju dokumentacije koja je za to potrebna i najavio otvaranje kancelarija u Novom Sadu i Beogradu koje će zainteresovanim građanima pružiti logističku podršku u tom procesu.

Predstavnici udruženja pozdravili su zajednički sastanak za koji su ocenili da je prvi do sada i da je njime „ubačena klica zajedništva i jedinstva srpskog naroda“. Pozdravili su inicijative predsednika Odbora za dijasporu i Srbe u regionu i ocenili da je za opstanak Srba u Federaciji BiH potrebna podrška i Republike Srpske i matice Srbije. U razgovoru je istaknuto da je za masovniji odziv raseljenih Srba za registraciju za glasanje potrebna logistička podrška, posebno kod pribavljanja uverenja o državljanstvu ne starijeg od šest meseci, kao i motivisanje mladih ljudi.

Na sastanku je zajednički zaključeno da je potrebno u saradnji sa Vladom Republike Srpske obaviti tehničke dogovore oko pribavljanja neophodnih dokumenata, kao i da se o ovoj temi pokrene aktivna kampanja u medijima.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31