18. april 2018. Učesnici sastanka u Novom Sadu

18. april 2018. Učesnici sastanka u Novom Sadu

Sreda, 18. april 2018.

50. sastanak Odbora za kulturu, obrazovanje i socijalna pitanja Parlamentarne skupštine Crnomorske ekonomske saradnje

U Novom Sadu, u Skupštini Autonomne pokrajine Vojvodine održan je 50. sastanak Odbora za kulturu, obrazovanje i socijalna pitanja Parlamentarne skupštine Crnomorske ekonomske saradnje koji je otvorio mr Igor Bečić, šef Delegacije Narodne skupštine u PS CES.


Mr Igor Bečić pozdravio je prisutne učesnike zemalja članica i naglasio da mu je posebno zadovoljstvo što se sastanak održava u drugom gradu po veličini u Srbiji, Novom Sadu, koji je izabran za kulturnu prestonicu Evrope 2021. godine. „Drago mi je što danas imamo priliku da naglasimo značaj kulture i kulturnog pluralizma za svaku našu državu pojedinačno, kao i važnost kulturnog bogatstva za sve naše države zajedno“, istakao je Bečić. Dodao je i da svaka kultura, religija i etnička zajednica poseduje posebnosti koje treba uvažavati, što je moguće samo putem dijaloga. Posebnu pažnju skrenuo je na činjenicu da je u Skupštini Autonomne pokrajine Vojvodine u zvaničnoj upotrebi šest jezika, što je stavlja na drugo mesto u Evropi po broju zvaničnih jezika, odmah posle Evropskog parlamenta. „Želim da ukažem da se Srbija zalaže za promociju kulturne raznolikosti našeg regiona, podsticanje međusobnog razumevanja i međukulturnog dijaloga, poštujući različite kulturne tradicije i istoriju crnomorskog regiona, kao i zaštitu kulturnog nasleđa unutar i izvan našeg regiona“, istakao je šef stalne delegacije Narodne skupštine u PS CES.

Ozdžan Ulupinar, predsednik Odbor za kulturu, obrazovanje i socijalna pitanja PS CES, rekao je da je u vremenu trusne politike u regionu, kultura i obrazovanje odličan način da se prevaziđu razlike i da se dođe do pomirenja između različitih činioca u okruženju.

Sastanku je prisustvovao i Ištvan Pastor, predsednik Skupštine AP Vojvodine, koji je naveo da je današnjom sednicom zaokružen jedan, skoro dvodecenijski niz događaja i konferencija pod pokroviteljstvom Skupštine Vojvodine, a koji su za temu imali unapređivanje međuregionalne i parlamentarne saradnje. „Statutom koji je najviši pravni akt garantuje se višejezičnost, višekulturalnost i sloboda veroispovesti, koje su utvrđene kao vrednosti od posebnog značaja.“ Pastor je istakao da u Vojvodini živi 26 nacionalnih zajednica i da pored srpskog jezika i ćiriličnog pisma, u organima AP Vojvodine, u službenoj upotrebi, su i mađarski, slovački, hrvatski, rumunski i rusinski jezik i njihova pisma. Dodao je da su institucionalno uvedeni mehanizmi očuvanja personalne autonomije manjinskih zajednica i da je u Vojvodini sedište 15 nacionalnih saveta nacionalnih manjina, kao i da se nastavno-obrazovni rad realizuje na ukupno 11 manjinskih jezika. Pastor je istako i da se na UNESKO listi svetske kulturne baštine od ukupno 453 lokaliteta, 93 nalaze na teritoriji 12 država članica Crnomorske ekonomske saradnje.

Miloš Vučević, gradonačelnik Novog Sada, naveo je da je Novi Sad pravo mesto za razgovor o multikulturalizmu, jer predstavlja grad brojnih naroda, religija, različitih jezika i kultura, i da nije slučajno što je poneo titulu Evropske prestonice kulture za 2021. godinu, kao i da je taj projekat odmah dobio karakter nacionalnog.

Priliku za uvodno obraćanje imali su i Igor Mirović, predsednik Pokrajinske vlade i Asaf Hadžijev, generalni sekretar PS CES, koji se zahvalio prisutnima i organizatorima na gostoprimstvu, dodajući da najveće bogatsvo regiona čine ljudi različitih nacionalnih pripadnosti koji neguju kulturu, tradiciju i jezik.

Nakon uvodnih obraćanja, prisutni su otvorili i utvrdili dnevni red 50. sednice Odbora za kulturu, obrazovanje i socijalna pitanja Parlamentarne skupštine Crnomorske ekonomske saradnje.

Članovi PS CES su na sednici izneli preporuke kojima će pokazati odlučnost za dalje jačanje saradnje i unapređenje kulturne saradnje među državama članicama, da podstaknu kreativnost i stimulišu inovacije u oblasti kulture, podstaknu sprovođenje projekata kulturnih ruta u crnomorskom regionu i podrže osnivanje institucije pod nazivom „Kulturna luka Crnog mora“ i da promovišu neophodne zakonodavne promene, kako bi se prilagodio trenutni zakonski okvir za pravovremeno sprovođenje multilateralnih projekata i sporazuma.

Sastanku su prisustvovali predstavnici zemalja članica Grčke, Bugarske, Rusije, Rumunije, Moldavije i Turske.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
četvrtak, 28. mart

Ceo kalendar događaja