Četvrtak, 23. februar 2017.

14. sednica Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim – najnerazvijenijim područjima Republike Srbije

Na sednici Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim – najnerazvijenijim područjima Republike Srbije od 23. februara, članovi Pododbora razmotrili su značaj zadrugarstva za najnerazvijenija područja.


Milija Miletić, predsednik Pododbora, istakao je da su zadruge značajne ne samo za nerazvijena područja u Republici Srbiji, već šansa za razvoj svih područja u zemlji koja se bave poljoprivredom. Istaknuto je da je Zakonom o zadrugama iz 2015. godine, unapređen zakonski okvir i da je njime smanjen broj lica koji može da oformi zadrugu, kao i da je zadrugama, statusom pravnog lica, omogućena bolja saradnja sa drugim pravnim licima i učešće u raznim projektima i programima. Zadrugarskim udruženjima suzbila bi se siva ekonomija, a pospešio budžet lokalne samouprave i Republike Srbije, naveo je Miletić.

Nikola Mihailović, predsednik Zadružnog saveza Srbije, istakao je da ove godine Savez obeležava 123 godine postojanja, a na teritoriji Republike Srbije postoji oko 2500 zadruga, od kojih se oko 2000 uskladilo sa Zakonom o zadrugama. Mihailović je dodao i da donetim zakonom nisu obuhvaćene štedno-kreditne zadruge, ali da se nada da će se podzakonskim aktima ovaj problem rešiti. Što se tiče zemljoradničkih zadruga finansijski izveštaji su pokazali da su prihodi u 2015. godini, naspram 2014. godine, smanjeni za 10 odsto, ali smanjeni su i rashodi i broj zaposlenih. Od ukupnih prihoda u poljoprivredi, ostvarenih u 2015. godini, od preko 68 milijardi dinara, procentualno najveći prihod ostvaren je u AP Vojvodina, i iznosio je 72 odsto od pomenutog, a preostalih 28 odsto ostvareno je u centralnoj Srbiji. Istraživanje je pokazalo i da su zadruge koje su specijalizovale svoje oblasti delovanja, ostvarile bolje prihode. Ono što se pokazalo kao dugogodišnji problem jeste i pitanje zadružne svojine. Takozvanom društvenom svojinom, koja u praksi i dalje postoji, zadruge ne mogu da učestvuju na konkursima za obrtna sredstva i dr. a procedure za pretvaranje društvene svojine u javnu, privatnu ili zadružnu svojinu, vremenski dugo traju.

Velimir Stanojević, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, naveo je da se, poučen iskustvom sa terena, šansa za opstanak privrede u marginalnim i najnerazvijenijim područjima Republike Srbije nalazi u osnivanju zadruga i strukovnih udruženja poljoprivrednika. Takođe je naveo da se pored velikog broja registrovanih poljoprivrednih gazdinstava javlja i veliki broj zemljoradničkih zadruga koje konkurišu za subvencije i podsticaje za razvoj poljoprivrede.

Sednici je predsedavao, predsednik Pododbora, a prisustvovali su i članovi Dalibor Radičević i mr Marko Milenković.


Video (1)

Četvrtak, 23. februar 2017. | 14. sednica Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim – najnerazvijenijim područjima Republike Srbije 23.02.2017.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5