18. април 2012. године (с лева на десно) шеф сталне делегације Народне скупштине при ПС ЦЕС Александар Влаховић, председник Одбора Гагик Минасиан и председник Владе АП Војводине Бојан Пајтић

18. април 2012. године (с лева на десно) шеф сталне делегације Народне скупштине при ПС ЦЕС Александар Влаховић, председник Одбора Гагик Минасиан и председник Владе АП Војводине Бојан Пајтић

Среда, 18. април 2012.

Одржан 38. састанак Одбора за економију, трговину, технологију и заштиту животне средине Парламентарне скупштине Црноморске економске сарадње

Одбор за економију, трговину, технологију и заштиту животне средине Парламентарне скупштине Црноморске економске сарадње (ПС ЦЕС) одржао је данас у Новом Саду 38. састанак на тему „Перспективе развоја сектора виноградарства и прављења вина у државама чланицама Црноморске економске сарадње“. Домаћин је била Народна скупштина, а коорганизатор Влада Аутономне покрајине Војводине.


Отварајући 38.састанак Одбора за економију, трговину, технологију и заштиту животне средине ПС ЦЕС, председник Одбора Гагик Минасиан изразио је задовољство што се састанак одржава у Новом Саду, у Србији. Минасиан је истакао значај утицаја пољопривреде на економски раст држава чланица ПС ЦЕС и изразио уверење да ће нацрт извештаја и препоруке са овог састанка дати подстицај развоју економије земља црноморског региона.

Шеф сталне делегације Народне скупштине при ПС ЦЕС Александар Влаховић пожелео је у име Народне скупштине добродошлицу учесницима и указао на изузетну сарадњу држава чланица ПС ЦЕС, посебно у односу на економска питања која ова организација разматра. Србија има дугу традицију гајења винове лозе и производње вина, навео је Влаховић и додао да је значајна законодавна активност предузета у овој области у Србији. Нацрт извештаја и препоруке са овог састанка Одбора, које ће ПС ЦЕС разматрати на наредном пленарном заседању, даће подстицај за даљи развој ове гране пољопривреде и унапређење сарадње држава чланицаове организације, закључио је Влаховић.

Председник Владе Аутономне покрајине Војводине Бојан Пајтић истакао је да у Војводини живи 27 националних заједница и да је у употреби шест службених језика и да баш зато она представља прави простор за одржавање међународних састанака. Цивилизацијски напредак огледа се кроз развој економије и интензивирање економских кретања, што је немогуће постићи без економске сарадње са суседима, нагласио је Пајтић.

У раду 38. састанка Одбора за економију, трговину, технологију и заштиту животне средине ПС ЦЕС учествовало је преко 30 учесника из седам земаља чланица ове оргнаизације, као и Јоргованка Табаковић, члан сталне делегације Народне скупштине и потпредседник Одбора за економију, трговину, технологију и заштиту животне средине ПС ЦЕС.

ПС ЦЕС основана је 1993. године и представља ефикасан форум за међупарламентарни дијалог у црноморском региону. Помаже економску, трговинску, политичку и друштвену сарадњу међу државама, усвајањем аката који дају правну основу за сарадњу на министарском нивоу, има за циљеве очување парламентарне демократије, остварује сарадњу са органима ЦЕС-а и сарадњу са регионалним органима. Република Србија је пуноправни члан ове организације од 2004.године.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31