10. септембар 2016. Сусрет председнице и чланова Одбора за европске интеграције са комесаром за европску политику суседства и преговоре о проширењу

10. септембар 2016. Сусрет председнице и чланова Одбора за европске интеграције са комесаром за европску политику суседства и преговоре о проширењу

Субота, 10. септембар 2016.

Образовање, култура и млади морају бити у фокусу даљег преговарачког процеса

Председница и чланови Одбора за европске интеграције и комесар за европску политику суседства и преговоре о проширењу Јоханес Хан састали су се у Народној скупштини.


Поздрављајући високу делегацију Европска уније, председница Одбора за европске интеграције Мариника Тепић је истакла да је Одбор посветио изузетну пажњу јачању парламентарне дипломатије, нарочито на нивоу комуникације и сарадње са земљама у региону. Тепић је нагласила да су видљиви позитивни резултати данас, заправо признање свим владама од 2002. године, у чијим мандатима је процес интеграција био бржи или спорији, захваливши се на континуираној подршци ЕУ. Председница Одбора је изразила наду да ће до краја године бити отворена поглавља 25 и 26, која обухватају област образовања, науке, културе и младих, што је од изузетне важности за подизање свести, нарочито младих, о вредностима на којима почива не само Европска унија већ једно уређено друштво.

Европски комесар Хан је истакао важност данашњег састанка и због чињенице да се следеће недеље очекује извештај високе представнице за спољну политику и безбедност ЕУ Федерике Могерини и изразио снажну подршку Европске уније реформском програму и процесу европских интеграција Србије, као и опредељење Србије да настави амбициозан реформски програм. Хан је изразио задовољство што постоји сарадња са другим парламентима у региону Западног Балкана, али је у тим процесима потребно време, јер се у сагледавању процеса прво посматра регион у целини, а тек затим земље региона појединачно.

Током сусрета, чланови Одбора, разменили су мишљења. Гордана Чомић је истакла да разуме што код неких земаља чланица Европске уније постоји недостатак разумевања за процес проширења ЕУ и запитала се зашто су грађани ЕУ помало уморни од позитивних очекивања. Душица Стојковић је нагласила да је самит у Паризу показао да ЕУ има воље да настави европске интеграције, истакавши да је Србија спремна за отварање преосталих поглавља, као и да постоји потпуна опредељеност грађана Србије ка даљим европским интеграцијама, што су и показали резултати последњих одржаних избора у априлу месецу. Наташа Вучковић је нагласила важност отварања поглавља 23 и 24 и указала на значај регионалне стабилности за даље евро процесе. Александар Стевановић је указао да већина политичких странака подржава процес европских интеграција и да је за даљи пут ка европској породици потребно разумевање и стабилност у региону. Др Муамрер Бачевац се сложио у оцени да је дијалог у региону, као и регионална сарадња битна за процес европских интеграција и истакао важност сталне присутности и укљученост европских званичника у тим процесима. Жарко Мићин се захвалио на подршци ЕУ на путу Србије ка чланству у европску породицу. Др Владимир Орлић, председник Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање је истакао важност увођења европских стандарда, што је за Србију од изузетног значаја, нарочито у привлачењу страних инвестиција где је Србија лидер у региону и нагласио да се реформе у Србији настављају несмањеном динамиком. Звонимир Ђокић је истакао значај пријатељских односа ЕУ и Србије и изразио наду да ће стабилност региона остати заједнички приоритет.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31